audf.gif (16381 bytes)
AUDF
Association of Ulster Drama Festivals
Adjudicators (updated April 2011)
 
The following alphabetical list of Adjudicators, their Associations and their respected bookings with AUDF Affiliated Festivals over the years 1995-2011 which may assist Festivals when selecting Adjudicators
                              It is hoped to include photographs as and when available along with date of photo.
 
GODA - Guild of Drama Adjudicators
SASDA - Scottish Association of Speech & Drama Adjudicators
ADA - Association of Drama Adjudicators
 
  ADJUDICATOR   LOCATION
B
Charles Barron (SASDA)
Strabane 1996
  Ellon
 
Russell Boyce (SASDA)
City of Derry 1996
Portadown 2010
  Glasgow
 
Pat Burke  (ADA)
Newry 1998
City of Derry 2003
Mid Ulster 2006
 
Dublin
 
Billy Burns MBE (GODA) (SASDA) 
Photo 2000
All Ireland Confined 1995
AUDF One-Act Finals 1996
Newry 1996
Ballymoney 1997
City of Derry 1998
Newtownstewart 2000
Newtownabbey 2004
Portadown 2007
billy.jpg (228319 bytes) Larne
C
Barry Cassin (ADA)
Newry 2003
  Dublin
 
Kate Canning (ADA)
Churches 1996
Churches 1997
   
 
Jill Colby (GODA)
Bangor 2004
   
 
Patsy Croal (ADA)
Mid-Ulster 1998
  Ballyshannon
D
Tom Doherty (GODA) (ADA)
Bangor 1995
Strabane 1997
British One-Act 1997
Enniskillen 1998
City of Derry 1999
Moneyglass 2000
Ballymoney 2001
Bangor 2002
Enniskillen 2008
  Derry
 
Dolores Deacon
City of Derry 2006
   
 
Colin Dolley (GODA / SASDA)
Enniskillen 1995
Portadown 1996
Mid-Ulster 1997
Newtownabbey 1998
Enniskillen 2002
Larne 2004
Newry 2006
Bangor 2008
Larne 2010
Strabane 2011
  Shepperton
E
Walker Ewart
Larne 1999
City of Derry 2001
Newtownabbey 2002
Mid Ulster 2003
Newry 2005
Enniskillen 2006
   
 
Michael Emans (SASDA)
Portadown 2006
michael-emans.jpg (4213 bytes)  
F
Christopher FitzSimon (ADA)
City of Derry 1995
Ballymoney 2000
Ballymoney 2005
  Dublin
F
Paul Fowler (GODA)
Larne 2003
Portadown 2005
Newtownabbey 2006
Portadown 2008
paulfowler_3.jpg (14981 bytes)  
 
Paul Hadfield
Newtownstewart 2003
   
H
Lynda Henderson
Newtownabbey 1999
Portadown 2000
lynda henderson.TIF (63224 bytes)  
 
Seamus Hosey (ADA)
Mid-Ulster 2000
  Dublin
J
Chris Jaegar
Bangor & Ards 2011
   
K
Michael Kaiser
Ballymoney 2008
   
 
J.P.Kelly        Photo 2000
AUDF Finals 2000
Newtownabbey One-Act 2001 TBC
johnpkelly.jpg (42662 bytes)  
L
Gary Lombard (ADA)
Newry 2010
   
M
Scott Marshall (GODA) (ADA)
Newtownabbey 1997
Strabane 1999
Enniskillen 2000
AUDF One Act Finals 2000
Larne 2001
Ballymoney 2002
Bangor 2003
Newtownstewart 2004
City of Derry 2005
Ballymoney 2006
Bangor 2010
Enniskillen 2011
scottmarshall.jpg (5179 bytes) Portrush
 
Tommy McArdle
Mid Ulster 2008
   
 
Larry McCluskey (ADA)
Moneyglass 1999
  Glaslough
 
Padraic McIntyre (ADA)
Mid-Ulster 2011
   
 
Donn Mullin (ADA)
Enniskillen 1999
Newtownabbey 2001
Mid-Ulster 2002
Enniskillen 2003
Newry 2004
Strabane 2006
Newtownstewart 2008
City of Derry 2010
donn mcmullin adjudicator.jpg (7192 bytes)
Carrigaline Co.Cork
 
Brian Marjoribanks (SASDA)
Larne 1995
Portadown 2001
Portadown 2004
  Falkirk
 
Bill Morrison
Ballymoney 1999
   
 
Ronnie Masterson (ADA)
Bangor 1999
  Dublin
 
Robert Meadows (GODA)
Larne 2006
Portadown 2011
   
N
Betty Ann Norton
(GODA) (ADA)
Newry 2001
  Dublin
 
Ron Nicol GODA/SASDA
Portadown 2003
   
O
Michael O'Hara (ADA) Photo 2000
Moneyglass 1995
Newry 2000
Mid-Ulster 2001
Bangor 1 Act 2001
Mid Ulster 2004
Newry 2008
City of Derry 2011
michaelohara.jpg (26710 bytes) Portstewart
 
Jill O'Hare (GODA)
Newtownabbey 2011
   
 
Marie O'Sullivan
Ballymoney 2010
   
 
Paddy Ormonde MBE (GODA)
Castlereagh 1997
  Newtownabbey
 
Jane Nelson Peebles
Ballymoney 2004
Newtownabbey 2005
 
 
 
Wilfie Pyper
Newtownabbey 2008
   
 
Michael Poynor
(GODA) (ADA) (SASDA)
Larne 1984
Churches 1986
Churches 1988
Churches 1991
City of Derry 1993
Newtownabbey 1993 (1 Act)
Enniskillen 1994
Downpatrick 1996 (1 Act)
Moneyglass 1997
Mid-Ulster 1999
Newtownstewart 2001
City of Derry 2002
Newtownstewart 2005
Strabane 2007
Newtownstewart 2010
Castleblaney 2011
michael poynor.jpg (316007 bytes)  
R
Jeannie Russell (GODA)
Larne 2000
  Northampton
 
Tony Rushforth (GODA)
Ballymoney 1996
AUDF Final 1997
Newtownabbey 2003
Newry 2011
 
Twickenham
 
Andrew Rawlinson
Larne 2008 (Festival Cancelled)
Ballymoney 2011
   
 
Irene Rostron (GODA) (SASDA)
City of Derry 1997
  Romiley
T
Keith Thompson (GODA)
Newtownabbey 2010
   
T
Mike Tilbury (GODA)
AUDF Final 1996
Portadown 1997
Portadown 2002
  Crowborough
 
Margaret Tomlinson
Larne 1998
   
 
Roma Tomelty
Ballymoney 1998
Newry 2002
Moneyglass 2003
City of Derry 2004
   
 
Michael Twomey (ADA)
Newtownstewart 2006
Mid-Ulster 2010
   
V
David Vince (GODA)
Portadown 1999
Enniskillen 2004
  Woking
W
Biddy White-Lennon (ADA)
Newtownstewart 1999
City of Derry 2000
Larne 2002
Strabane 2003
Bangor 2005
Larne 2011
  Enniskerry Co.Wicklow
 
Russell Whiteley (GODA)
Portadown 1995
Enniskillen 1997
Portadown 1998
Newtownabbey 2000
Enniskillen 2001
Ballymoney 2003
Bangor 2006
City of Derry 2008
Enniskillen 2010
Newtownstewart 2011
whiteley.jpg (8545 bytes) Normanton

 

 

 

 
Jim Wolsencroft (GODA)
Newtownabbey 1 Act 2001
Strabane 2010